Vali Ali İhsan Su – Söyleşi

Diyarbakır Sur Kültür Yolu Festivali’ne hoş geldiniz

 

Diyarbakır, Mezopotamya’nın dünya medeniyetine armağan ettiği onlarca “ilk”in yaşandığı, insanlığın ortak hikâyesinin başladığı en önemli şehirlerinden birisidir. Diyarbakır’da medeniyet; şehrin her yerinde, insanında, sanatında, müziğinde, edebiyatında mündemiçtir.

 

nsanoğlunun var olduğu günden bu zamana kadar ortaya koyduğu her bir kültür varlığı, bugün bizler için eşsiz birer kültürel mirastır. Taşıdıkları her bir özgün değer ve insanların dış dünyaya yansıttıkları ekonomik, sosyal ve kültürel özellikleriyle şehirler de kültürel miras açısından önemli birer rota, birer destinasyon noktasıdır.

 

Bu minvalde Diyarbakır, Mezopotamya’nın dünya medeniyetine armağan ettiği onlarca “ilk”in yaşandığı, insanlığın ortak hikâyesinin başladığı en önemli şehirlerinden birisidir. Diyarbakır’da medeniyet; şehrin her yerinde, insanında, sanatında, müziğinde, edebiyatında mündemiçtir. Kadim medeniyetlerin mirası da bu şehri muhkem ve bedii kılan bazalt taşta, minare kaidelerindeki ince süslemelerde, camilerin duvarlarında, köprülerin kemerlerinde, hanların coşkusunda, konakların eyvanlarında yaşamaktadır.

Diyarbakır Sur Kültür Yolu Festivali şehrin kültürel zenginlikleriyle, doğal güzellikleriyle hem olanı hem de potansiyelini ortaya çıkardığı için marka şehir olarak Diyarbakır’ı tanıtmış olacaktır. Kültürel, mimari ve tarihî miraslarına rotalarla dikkat çekerken Diyarbakır‘ın farklı kültürel deneyimleriyle dünya vitrinine taşınması en büyük arzumuz. İnanıyoruz ki, bu Festival, Diyarbakır’ın yerli ve yabancı ziyaretçiler nezdinde önemli bir cazibe merkezi olması yolunda, güzel bir adım olacaktır. Ayrıca, Diyarbakır‘da gerçekleştirilen bu Festival, kamu kurumlarından özel girişimcilerine, esnafından sanatkârına kadar, herkesi bir araya getiren, buluşturan, destekleyen ve teşvik eden bir kültür turizmi hareketidir.

Bu vesileyle, bu projenin hayata geçmesini sağlayan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’a, Bakan Yardımcımız Ahmet Misbah Demircan’a, festivale varlıklarıyla ruh katan tüm sanatçılarımıza ve festivalde emeği geçen tüm paydaşlara teşekkür ediyorum.

 

 

Ali İhsan Su

Diyarbakır Valisi

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir