Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy – Söyleşi

Kültür Yolu Festivalleri Türkiye’mize,

Sur Kültür Yolu Festivali Diyarbakır’ımıza çok yakıştı…

 

Kültür yolları, tarihle şimdiki zaman arasında bağ kuran, yeni kuşakları ait oldukları medeniyetle buluşturan, geleneği geleceğe taşıyan geçitlerdir. Bu yüzden bu kadim topraklar aşinadır keşiflere, tanışmalara, karşılaşmalara, kaynaşmalara, paylaşımlara…

 

Çok sayıda antik medeniyete ait abidelere, semavi dinlerin eski mabetlerine ev sahipliği yapan Türkiye, benzersiz bir coğrafyada konumlanmıştır. Anadolu medeniyetlerinden Antik Yunan metropollerine, Selçuklu mirasından Osmanlı’dan tevarüs edilen çok kültürlü barış medeniyetine onlarca kültür yoluna sahiptir. Nitekim bu kültür yolları dört kıta yedi iklimde kedini arayanlar için bir kılavuzdur, birçok kültür güzergahının da merkezidir, çıkış noktasıdır. Bu özelliklere sahip olmak ülkemizi turizm açısından bir cazibe merkezi yaparak; güçlü tarihiyle, kültürüyle her bir şehrimizin rekabet gücünü de yükseltecektir.

 

Kültür yolları, tarihle şimdiki zaman arasında bağ kuran, yeni kuşakları ait oldukları medeniyetle buluşturan, geleneği geleceğe taşıyan geçitlerdir. Bu yüzden bu kadim topraklar aşinadır keşiflere, tanışmalara, karşılaşmalara, kaynaşmalara, paylaşımlara…

 

Dünyada bu kadar geniş çapta, kültür ve sanat etkinlikleri gerçekleştiren ender ülkelerden biriyiz. Hedefimiz, festivallerimizi herkese ulaşacak şekilde yaygınlaştırmak. Bu hedefimiz, 2023 turizm stratejilerimizle de örtüşüyor. Çünkü turizmde de hedefimiz, bu yıl olduğu gibi ‘giderek artan sayılara’ ve ‘kaliteye’ ulaşmak. Evet, ülkemiz doğal güzelliklerle dolu, turistler için çok cazip beldelere sahip bir ülke ancak kültürden, gastronomiye kadar birçok çeşitli cazibe alanları da yaratmalıyız ki bu büyük hedeflerimize rahatça ulaşabilelim. Kültür alanında da olağanüstü varlıklara sahibiz, yeter ki bunların tanıtımını en iyi şekilde yapabilelim. Şehirlerimizi marka yapmak istiyorsak, turizmde rekabetçi olmak istiyorsak, rakip ülkelerden ayrışmak istiyorsak bunu arkeolojik değerlerimizle, kültürel özelliklerimizle, gastronomi alanındaki farklılıklarımızla yapabiliriz. Biz buna bütün yüreğimizle inanıyoruz ve Türkiye Kültür Yolu Festivalleri gibi tüm toplumu kucaklayan kültür sanat etkinlerinin bu yolda çok önemli katkılar sağladığının farkındayız.

 

7’den 70’e toplumun her kesimini kültür ve sanatla; dünyada tanınan bestecileri, sanatçıları bu toprakların besteleriyle, sanatıyla; her bir şehrimizi başka bir şehrimizin değeriyle, birikimiyle buluşturduk. Bu, Türkiye’mizi tanıttığımız yeni dilimiz olacak. İstanbul, Ankara, Çanakkale, Diyarbakır ve Konya’da yapılan festivalleri; İzmir ve Adana’dan başlamak üzere dalga dalga bütün ülkeye yayacağız.

Festivaller sona erse de festival ruhu kalıcı olacak ve kültür sanat yatırımları, projeleri devam edecek. Biz de zaten tam olarak bunu hedefliyoruz. Nitekim bu çerçevede festivallerin bize çok önemli bir katkısı oldu. Etkinliklerimizi düzenlediğimiz şehirlerimizdeki kültür rotalarını oluştururken, etkinlik mekanlarımızı, festivallerimiz vesilesiyle yeniden elden geçiriyor, restore ediyor, ayağa kaldırıyoruz, yeni bir ruh katıyoruz. Böylece ön plana çıkardığımız tarihi ve kültürel unsurlar, her bir şehrimizi son derece özgün cazibe merkezlerine dönüştürebilecekler.

 

8-16 Ekim tarihleri arasında Diyarbakır tüm tarihsel, kültürel ihtişamıyla; 2 binden fazla sanatçıya ve 500’den fazla etkinliğe ev sahipliği yapacak. Özellikle Sur Kültür Yolu Festivali’ni heyecanla bekliyorum. Biliyorum ki Diyarbakırlılar da en az benim kadar heyecanlılar. İnşallah, tüm Diyarbakırlı vatandaşlarımızla, diğer şehirlerden, yurt dışından gelen katılımcılarla, sanatçılarımızla keyifli bir festival yaşayacağız. Çoğu etkinliğin ücretsiz olmasıyla herkesin bu festival coşkusunu yaşaması bizim en önemli motivasyonumuz. Bu motivasyonumuzu anlamlandıran her bir sanatçımıza, bu motivasyon uğrunda çalışan, yeni fikirler üreten festival paydaşlarına ve festivali festival yapan halkımıza şükranlarımı sunuyorum.

 

Kültür Yolu Festivalleri Türkiye’mize, Sur Kültür Yolu Festivali Diyarbakır’ımıza çok yakıştı..

 

 

Mehmet Nuri Ersoy

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir